A véralkoholszint ismertetése

veralkoholszint_pic2

Mi pontosan a véralkoholszint fogalma?

A véralkoholszint az emberi vérben lévő alkohol mennyiségét, annak a vérhez viszonyított arányát mutatja meg. Értékét ezrelékben szokás megadni: ha egy liter vérben egy milliliter alkohol van (ennek súlya nagyjából 0,8 gramm), az az egy ezreléknyi szint. Az emberi testben átlagosan öt liter vér kering, ezesetben pedig az egy ezrelékes véralkoholszint öt milliliter alkoholt jelent, vagyis körülbelül négy grammot.

Fontos leszögezni, hogy a véralkoholszint nem az elfogyasztott alkohol mennyisége a vérben, hanem a véráramba kerülő tiszta etil-alkoholé. Szemléltetésül vegyünk öt deci sört, ami négy térfogatszázalékos, tehát 20 milliliter etil-alkoholt juttat a vérünkbe. Ez még 0,8-al megszorozva azt jelenti, hogy 16 gramm kerül a szervezetünkbe fél liter sör által.

veralkoholszint_pic3

A véralkoholszint emelkedésének következményei

Az alkohol, a bevitt mennyiségtől függően, egészen jelentős károkat is képes okozni a fogyasztó szervezetében és környezetében is. A tünetek egyénenként eltérnek, valakinél már kevesebb alkohol fogyasztásakor is súlyosabb reakciók lépnek fel. Nagy általánosságban hat fokozatot különböztetünk meg.

Az első a tiszta tudatállapot, amikor a véralkoholszint nulla és 0,5 ezrelék között van. EZ az alapállapot, de még nagyjából három-öt deciliter sör bevitelekor is fennállhat.

A második az enyhe ittasság, amikor a véralkoholszint 0,3 és 1,2 ezrelék között van. Ilyenkor az illető észrevehetően felszabadultabb, vidámabb, beszédesebb, ám már lassabban reagál külső ingerekre és helyzetekre, így az autóvezetés már veszélyes, bár ő maga nem érzi az alkohol hatását.

A harmadik az ittasság, amikor a véralkoholszint 0,9 és 2,5 ezrelék között van. Az egyén lelassul, bizonytalan lesz a mozgása és az egyensúlya, rosszabb lesz a felfogása, és az ítélőképessége teljesen elromlik. Ilyenkor már ő maga is érzi az alkohol hatását, ennek ellenére gyakran képesnek érzi magát olyan dolgok végrehajtására, amelyek koncentrációt igényelnek, többek között vezetés, lépcsőzés, vagy üzenetírás.

A negyedik a zavart viselkedés, amikor a véralkoholszint 1,8 és három ezrelék között van. Itt már fellép a figyelemzavar mellett a tájékozódóképesség elvesztése, szédülés, fejfájás, hányinger is. A fogyasztó már nem követi az eseményeket, és nem tudja, mi zajlik körülötte, sőt, a lábán is alig áll meg. Fontos, hogy ne hagyjuk magára, hiszen hamar bekövetkezhet tragédia is.

Az ötödik az aluszékonyság, amikor a véralkoholszint 2,5 és négy ezrelék között van. Ekkor az illető teljesen elveszti a kapcsolatát a külvilággal, nem képes szavakat formálni, mozogni, fokozódnak a fizikai tünetei, és könnyen elalszik. Ekkor ajánlott hagyni, hogy a szervezete pihenjen és tisztuljon, ám ha hányás lépne fel, jobb, ha van mellette valaki.

A hatodik, vagyis az életveszélyes állapot 3,5 és öt ezrelék között jelentkezik. Ez már a súlyos alkoholmérgezés fázisa, eszméletvesztés, keringési zavarok, légzésleállás léphet fel, és bekövetkezhet halál is.

A véralkoholszint és az ittas vezetés

Figyelmeztetéstől szabadságvesztésig igen változatosan büntethető az ittas vezetés, a véralkoholszinttől függően.

0,2 ezrelék alatt az alkoholfogyasztás ténye nem bizonyítható, így nem is büntethető, de figyelmeztetést adható. 0,2 és 0,5 ezrelék között az alkohol még nem befolyásolja az ítélőképességet, de ez már szabálysértésnek minősül, így kisebb összegű pénzbírsággal és büntetőpontokkal súlytható az illető. 0,5 és 0,8 ezrelék között az igen enyhe ittasság már büntethető pénzbírsággal és a jogosítvány rövid idejű bevonásával is. 0,8 és 1,5 ezrelék között enyhe ittasság áll fent, ez súlyosabb pénzbírsággal és hosszabb időtartamú jogosítványbevonással jár. 1,5 és 2,5 ezrelék között közepes mértékű az ittasság, itt szintén a pénzbírság és a jogosítványbevonás ideje növekszik. A pénzbírság maximum 500 ezer forint lehet, a jogosítványbevonás időtartama pedig egy hónap és tíz év között változhat, a véralkoholszint értéktől függően.

2,5 és 3,5 ezrelék között súlyos eset áll fent, ez a pénzbírság és jogosítványbevonás mellett akár két év szabadságvesztéssel büntethető. 3,5 felett igen súlyos ittasság áll fent, ez a maximális büntetéssel jár.

Ha bármely fokozatú ittas állapotban baleset, haláleset is bekövetkezik, amit a részeg sofőr okozott, akkor akár gondatlanságból elkövetett emberölés miatt is börtönbe zárhatják az illetőt.

veralkoholszint_pic1

A véralkoholszint és az italmennyiség összefüggései

A véralkoholszintünk körülbelüli értéke kiszámolható, ha ismerünk négy adatot: mennyi italt fogyasztottunk, az hány térfogatszázalékos, mi a pontos testsúlyunk, illetve a 0,8-as szorzó, ami az alkohol súlya. Az elfogyasztott alkohol mennyiségét (deciliterben) meg kell szorozni a térfogatszázalékkal és 0,8-al, majd a kapott értéket el kell osztani a testsúlyunk kilogrammban megadott értékével.

Ezek alapján fontos ismernünk néhány népszerűbb alkoholos ital mennyiségi határait. Egy átlagos testsúlyú, 70-80 kilós embert veszünk alapul az értékek közléséhez.

  • A sör négy térfogatszázalékos alkohol. Esetében már 5 liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, 6 liter után pedig bekövetkezhet a halál.
  • A minőségi bor nyolc térfogatszázalékos alkohol. Esetében már 3 liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, e fölött pedig bekövetkezhet a halál.
  • A pezsgő tizenegy térfogatszázalékos alkohol. Esetében már 2 liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, e fölött pedig bekövetkezhet a halál.
  • A vodka harmincnyolc térfogatszázalékos alkohol. Esetében már fél liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, 6 deciliter fölött pedig bekövetkezhet a halál.
  • A pálinka negyven térfogatszázalékos alkohol. Esetében már fél liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, 6 deciliter fölött pedig bekövetkezhet a halál.
  • A whisky ötven térfogatszázalékos alkohol. Esetében már négy deciliter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, fél liter fölött pedig bekövetkezhet a halál.